TYSIĄC ŻURAWI Z WROCŁAWIA DLA POKOJU W UKRAINIE.

Dzieci z przedszkola wraz z uczniami ze szkoły podstawowej w Tyńcu Małym miały okazję zaprezentować wspólne działania, które podjęły, biorąc udział w wyjątkowym wydarzeniu „ 1000 żurawi z Wrocławia dla pokoju w Ukrainie”. Zostało ono zorganizowane dzięki współpracy Fundacji ProCuro z wrocławskimi członkami Rotary Polska Dyskrykt 2231 i pracownikami Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Tyńcu Małym.

Jego celem było wielokulturowe, integracyjne spotkanie z japońską legendą i życiem dziewczynki Sadako Sasaki, której historia stała się światowym wołaniem o pokój.

Inspiracją do organizacji wydarzenia była 13-letnia dziewczynka Juina Maebashi z Japonii, która wspólnie ze swoimi koleżankami i kolegami ze szkoły napisała listy do ukraińskich dzieci.

Realizacja projektu miała swój początek w naszej placówce. Dzieci z grup przedszkolnych i grupy 0d zapoznały się podczas zajęć z legendą o tysiącu żurawi. Wykonały żurawie i przekazały je przed oficjalną uroczystością Fundacji ProCuro wraz z przesłaniem „My dzieci chcemy żyć w pokoju.”

Uczniowie klasy 8b z wychowawcą panią Grażyna Jagielską podczas wydarzenia w gmachu budynku Starej Giełdy we Wrocławiu chętnie pełnili rolę wolontariuszy. Wspólnie z ukraińskimi dziećmi z domów dziecka, które obecnie mieszkają w DWD Duszniki – Zdrój i młodzieżą ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Dobroszycach Caritas Wrocław i zaproszonymi gośćmi z dużym zaangażowaniem wykonywali żurawie techniką origami. Każdy uczestnik napisał także list ze swoimi marzeniami.

Żółto - niebieskie żurawie zarówno wykonane przez dzieci z Przedszkola Samorządowego w Tyńcu Małym, jak i te złożone wspólnie przez młodzież i wychowanków Domu Dziecka w Dusznikach Zdroju podczas wydarzenia  trafią wraz listami do Muzeum Pokoju w Hiroszimie.

Papierowe warsztaty umilał dzieciom pan Zbigniewa Koprowski swoją grą na akordeonie.

Na zakończenie spotkania wszyscy obecni wysłuchali wzruszającego utworu „Imagine” J. Lennona w wykonaniu Zuzanny Stopy uczennicy klasy 5b Szkoły Podstawowej im. T. Mazowieckiego przy akompaniamencie pana Wojciecha Rembikowskiego.

Wydarzenie prowadził niezastąpiony Marek A. Obszarny, któremu asystowała, jako tłumacz pani Oksana Kostianiuk z Ukrainy,  pracownik Szkoły Podstawowej im. T. Mazowieckiego w Tyńcu Małym.

Pan Henryk Kalinowski wręczył  pracownikom placówki w Tyńcu Małym książeczki napisane w języku polsko – ukraińskim, których wydanie zasponsorował wrocławski klubu Rotary Dyskryt 2231. Miały nimi być obdarowane dzieci z Ukrainy uczących się w przedszkolu i szkole.

Koordynator wydarzenia

Monika Sokołowska