Zajęcia w domu - inspiracje cz.17

Propozycje dla 3-latków

- wysłuchanie przez dzieci piosenek "Baśniowa kapela", "Mała armia Janosika"

- zabawa w "Kłębek przyjaźni"

- "Prawda, nieprawda"- zabawa rozwijająca u dziecka logiczne myślenie

- "Mamo, tato porozmawiaj ze mną"- rozmowa z dzieckiem na temat sentencji Janusza Korczaka

-"Bajka z morałem" obejrzenie przez dziecko bajki edukacyjnej i rozmowa na jej temat

- "Co zmieniło miejsce"- zabawa rozwijająca u dziecka spostrzegawczość

- "Dzieci z różnych stron świata"- obejrzenie przez dziecko filmiku edukacyjnego i rozmowa na jego temat

- wykonanie przez dziecko eksperymentu z tańczącymi skrawkami papieru

- planowanie przez dziecko własnej aktywności fizycznej

- próba opisania przez dziecko kształtu chmur na niebie

Propozycje dla 4-latków

TEMAT: Czy mogę kogoś odwiedzić?

1. Zabawa ruchowa z elementami równowagi "Nad przepaścią"

Dziecko rozkłada skakankę i z rękami wyciągniętymi w bok przechodzi po niej jak po linie nad przepaścią (stopa za stopą).

2. Słuchanie piosenki "Przytul mnie"

3. "Jak się zachować gdy do kogoś przychodzimy i gdy kogoś zapraszamy?" - rozmowa rodzica z dzieckiem na temat zasad dobrego wychowania na podstawie doświadczeń dziecka i wiersza Jana Brzechwy "Kwoka"

4. "Moje marzenie" - rysowanie świecą, malowanie i wypowiedź dziecka na temat jego pracy: "co przedstawia mój rysunek?"

5. Zabawy na świeżym powietrzu:

Zabawa w "kolory" - dziecko łapie piłkę na wskazany przez rodzica kolor i poszukuje w najbliższym otoczeniu przedmiotów we wskazanym kolorze.

Zabawa w kręgle - rodzic ustawia duże, puste, plastikowe butelki, dziecko turla piłeczkę próbując je strącić.

6. Nauka cierpliwości – słuchanie wierszyka i rozmowa na jego temat. Nauka cierpliwości Dominika Niemie

Rodzic rozmawia z dzieckiem na temat wiersza np.: W co miały zamiar bawić się dzieci? Jakim trzeba być, gdy bawimy się z innymi? Czy Ty jesteś cierpliwy? Czy podczas zabawy potrafisz dzielić się zabawkami z innymi dziećmi? Czy trudno jest poczekać na swoją kolej w zabawie?

7. Ćwiczenie z księgą emocji.

Dziecko układa historyjkę obrazkową pasującą do treści wiersza. Opowiada, co się po kolei wydarzyło.

Propozycje dla 5-latków

Wakacje nad morzem

1. Zabawa – opowieść ruchowa Na plaży (według Małgorzaty Markowskiej).

Jesteśmy na plaży. Spoglądamy w niebo, na którym fruwają latawce. (Dzieci biegają w jednym kierunku). Latawce unoszą się wysoko na wietrze. (Wznoszą ramiona do góry).Teraz opadają w dół. (Wyciągają ramiona w bok). Przestało wiać. Latawce opadają na piasek.(Dzieci siadają skrzyżnie). Rysujemy na piasku kształt swojego latawca. Wietrzyk zaczyna lekkowiać, latawce podrywają się do lotu. (Dzieci powoli podnoszą się do stania i kontynuują bieg).Słonko świeci, piasek staje się gorący. Idziemy schłodzić stopy w wodzie. Idąc, podnosimy wysoko kolana, staramy się utrzymać przez chwilę na jednej nodze. Wchodzimy do wody i schładzamy ciała, polewając wodą ramiona, plecy, brzuch. Podskakujemy obunóż, rozchlapując wodę dookoła. Czas na kąpiel słoneczną. Kładziemy się na piasku i opalamy brzuchy. (Leżąc tyłem). Patrzymy na niebo i podziwiamy latawce. Teraz opalamy plecy (Przechodzą, przez przetoczenie, do leżenia przodem).

2.  Wypowiadanie się na temat ulubionych zabaw nad morzem. Zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo. Pytamy, co dzieci najbardziej lubią robić podczas pobytu nad morzem. Dzieci wypowiadają się na temat ulubionych zabaw. Dzielą się swoimi doświadczeniami z pobytu nad morzem. Następnie pytamy, czego dzieciom nie wolno robić podczas pobytu nad morzem. Przypominamy o zakazie oddalania się od rodziców i wchodzenia do wody bez nadzoru osoby dorosłej.

Film edukacyjny - bezpieczeństwo nad morzem https://youtu.be/Ui-ndYWcThA

3. Karty pracy - rysowanie po śladzie, rysowanie ryb według wzoru, kolorowanie. Wykonanie łódki z papieru.

Poszerzone treści, udostępniają Państwu nauczyciele poszczególnych grup, poprzez wiadomości e-mail.